«Табло — табу»: як одеські обмінники по-новому працюють

Вчора Національний банк України заборонив обмінним пунктам інформувати про курси валют на табло, стендах, «мимоходах» та будь-які інших конструкціях всередині та зовні будинків і навіть на вулицях. Відсьогодні єдиний дозволений для них спосіб публікації курсів — лист паперу з копією наказу безпосередньо у касі.
Чим викликано таке рішення, як виконують його в одеських обмінних кіосках – з’ясовували кореспонденти «Думської».
Почнемо з того, що своєю постановою НБУ оголошує «хрестовий похід» проти небанківських фінансових установ, тобто «звичайних» обмінних пунктів — введені обмеження ніяк не стосуються банків. Претензії читаються поміж рядками, а у роз’ясненні на сайті НБУ все написано прямим текстом, і звинувачення дуже серйозні.
Нацбанк звинувачує обмінники у спекуляціях, розгойдуванні ситуації та штучному завищенні курсу валюти в умовах війни. Деякі нововведення, наприклад, обов’язкова відеореєстрація, говорять про те, що НБУ підозрює обмінники у веденні подвійної бухгалтерії.
На сайті – пряме звинувачення: «Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток». За даними НБУ, податок на прибуток у цьому секторі становить зараз приблизно 0,00185% від вартості купленої валюти. Це виходить 7 млн. грн. на рік на весь ринок, або 165 грн. на місяць на один середньостатистичний обмінник. При цьому, каже НБУ, у банках порушень правил не фіксується.
З іншого боку, ухваливши таку постанову, Нацбанк ступив на тонкий лід. Посилюючи вимоги для небанківських обмінників, він фактично створює неоднакові умови для різних гравців на ринку, і це рішення може бути оскаржене.
Але, в будь-якому разі, постанова набула чинності, і сьогодні перший день нових обмежень. Наші кореспонденти вийшли на одеські вулиці, щоб подивитися, як їх дотримуються в одеських обмінниках.
Скажімо відразу: добре відомі та популярні в місті «точки» нових правил принаймні намагаються дотримуватися. На багатьох фанерних щитах зникли картонки з цифрами, а електронні табло рясніють «нулями». Проте, якщо казати формально, нова постанова забороняє використовувати стенди та табло «для відображення будь-яких цифрових значень та символів». Нулі — це теж цифрові значення, а «USD» і «EUR» — це таки символи.
Проте деякі обмінні пункти ігнорують нові правила, інші, схоже, вже починають хитрувати. Наприклад, не вимикають свої табло обмінники, що розташовані біля відділень банків. З першого погляду може здатися, що це банківська каса, але якщо придивитися трохи уважніше, можна переконатися, що це не так.
Трапляються ситуації на межі хамства. Наприклад, досить відома в Одесі фінансова установа повісила на своїх касах вибачення — мовляв, «за вимогою НБУ ми працюємо без рекламних носіїв, але у звичайному режимі». При цьому напряму заборонені електронні табло у них світяться, і цифри на них регулярно оновлюються у разі зміни курсу.
Чи допоможуть нові правила виправити ситуацію? На думку Нацбанку, фінансових причин для нестабільності на валютному ринку немає, все полягає у поведінковій психології, і усунення подразників вирішить ситуацію.
Чи це так – скоро побачимо. У будь-якому випадку на початку фоторепортажу курс продажу долара був на рівні 41.50, а вже за годину знизився до 41.20, а потім і до 41.10. Співпадіння? Хто знає…